اصول اخلاقی انتشار مقاله

اصول اخلاقی نشریه

اصالت

مقاله باید حاصل کار نویسندگان باشد و به هیچ مجله دیگری همزمان ارسال نشده باشد، یا قبلاً در هیج نشریه یا همایشی چاپ یا ارائه نشده باشد.

نویسندگان نباید مقاله‌ای را ارسال کنند که قبلاً برای این مجله ارسال شده، تحت ارزیابی قرار گرفته و پس از ارزیابی توسط سردبیر رد شده است. اگر نسخه اولیه قبلاً رد شده بود و نویسنده مایل است تا نسخه‌ای اصلاح شده از مقاله را برای ارزیابی ارسال کند، توجیه ارسال مجدد مقاله، باید به­طور شفاف توسط نویسنده برای سردبیر مجله مطرح و عنوان شود.

آیین‌نامه سرقت علمی

    ثبت مقاله در سامانه نشریه با ارسال ایمیل به کلیه نویسندگان مقاله اطلاع داده خواهد شد؛ بدیهی است درج نام نویسندگان در مقاله به منزله نقش اساسی ایشان در تدوین مقاله است، در صورتی که نویسندگان مقاله در تدوین مقاله نقشی نداشته‎اند و از نام آن‌ها سوءاستفاده شده است، باید مراتب را بلافاصله از طریق ایمیل دریافتی اطلاع دهند. همه نویسندگان مقاله در مورد اصالت اثر مسئول هستند. موارد سرقت علمی به شرح زیر است:

الف) ثبت مقاله دیگری به نام خود، که در صورت عدم چاپ مقاله دیگری، با ادعای نویسنده اصلی قابل پیگیری است.

ب) درج نام نویسندگان و پژوهشگرانی که در مقاله نقشی نداشته‌اند.

ج) تکرار بخش‌های قابل ­توجهی از مقاله دیگران. کپی بخشی از مقالات دیگران با درج منبع اشکالی ندارد.

د) بیان نتایج پژوهش­های دیگران به نام خود.

ه) چاپ مقاله واحد در چند نشریه توسط همان نویسنده.

ز) استفاده از داده‎های نامعتبر یا دستکاری در داده‎های پژوهش، یا نتایج پژوهش‌های دیگران.

و) درج ادعایی در مقاله که خلاف واقع باشد.

موارد سرقت علمی توسط مسئولان نشریه بررسی و بدون چشم‌پوشی، اقدامات زیر اجرا خواهد شد:

  1. رد مقاله و در صورت چاپ، حذف آن از روی سایت.
  2. اسامی همه نویسندگان مقاله در سیاه‎نامه نشریه‎ قرار خواهد گرفت.
  3. از مراجع قضایی ذی‎صلاح پی‎گیری حقوقی خواهد شد.
  4. طی یک نامه رسمی پرونده سرقت علمی با سایر دانشگاه‎ها و نشریه‎های داخلی و خارجی مرتبط به اشتراک گذاشته خواهد شد.

ارزیابی مخفی دوطرفه

نشریه یک فرآیند ارزیابی مخفی دوطرفه را دنبال می‌کند که به­موجب آن نویسندگان، داوران را نمی‌شناسند و برعکس. جایی­که به­نظر می‌رسد مقالات مجله، تحت ارزیابی مخفی دوطرفه نبوده‌اند، استاندارد ارزیابی باید به­طور شفاف بیان شود.

حقوق انسانی

نویسندگان مسئولیت حفظ و حمایت از حریم خصوصی، کرامت انسانی، رفاه و آزادی مسایل انسانی و شرکت‌کنندگان پژوهش را برعهده دارد. مقاله‌هایی که درگیر مسایل انسانی هستند (مطالعات میدانی، شبیه­سازی‌ها، مصاحبه­ها)، باید منطبق با اجازه افراد درگیر در پژوهش و حفظ مسائل حریم خصوصی نوشته شود.

تألیف مشترک

نویسندگان درج‌شده در مقاله باید در کار پژوهش مساعدت و همکاری جدی داشته و در مقابل نتایج پاسخگو باشند. اعتبار و امتیاز نویسندگی یا تألیف، باید به نسبت مساعدت‌های بخش‌های مختلف تسهیم شود. نویسندگان باید مسئولیت و اعتبار کار را تقبل کنند که شامل اعتبار نویسندگی یا تألیف، تنها برای کاری که به­طور عملی انجام داده‌اند یا کاری که در انجام آن مساعدت کرده‌اند، است.

نسخه پیش‌نویس مقاله که نویسنده مسئول ارسال می‌کند، باید یک نسخه یا پیش­نویس مقاله را به همه نویسندگان همکار و مشترک ارسال و رضایت آنها را جهت ارسال مقاله به مجله و انتشار آن کسب کند.

 

به­ هنگام بودن و سرعت عمل

نویسندگان باید در تجدید­نظر و انجام اصلاحات مقاله سریع و مناسب عمل کنند. اگر نویسنده‌­ای نمی‌تواند در سررسید زمانی تعیین‌شده (حداکثر یک ماه) عمل کند، باید زودتر با سردبیر برای تعیین مدت زمان بیشتر یا انصراف از فرایند ارزیابی تماس گیرد.

تذکر مهم: نشریه و مسئولان آن موظفند در اسرع وقت مقالات ارسال‌شده توسط نویسندگان را تعیین تکلیف کنند.